ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4572136
*
nr 457 2136
Spegel
Gustaviansk stil, 1800-tal, höjd: 50
Utrop:
300 kr
Såld:
650 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 mars 2007
kl 16:01:25
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/3 16:44:00
1
300 kr
17/3 21:24:52
2
400 kr
18/3 12:54:05
3
600 kr
18/3 14:36:49
4
550 kr
19/3 11:53:42
5
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27
*
Spegel
nr 457 2136
Spegel
Gustaviansk stil, 1800-tal, höjd: 50
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 650 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 mars 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
17/3 16:44:00 | 1 | 300 kr |
17/3 21:24:52 | 2 | 400 kr |
18/3 12:54:05 | 3 | 600 kr |
18/3 14:36:49 | 4 | 550 kr |
19/3 11:53:42 | 5 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27